Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Spożycie alkoholu na całym świecie stale rośnie, liczba osób cierpiących na patologiczną zależność rośnie.
Alkoholizm prowadzi do takich problemów, jak zaburzenia psychiczne, zniszczenie relacji rodzinnych i społecznych, degradacja osobowości, do których dodaje się liczne choroby somatyczne.

Negatywne konsekwencje dla narządów i systemów ciała
Krótko mówiąc, jaki jest mechanizm wpływu alkoholu na ludzkie ciało, będzie wyglądać tak:
- Alkohol wchodzi do ciała.
- Jest wchłaniany do krwi i rozprzestrzenia się na wszystkie układy i narządy.
- Etanol szkodliwy dla komórek, narusza procesy fizjologiczne, komplikuje prace narządów.
- Ciało postrzega otrzymaną substancję, taką jak trucizna i próbuje się jej pozbyć lub podzielić na bezpieczne elementy.
Początkowo konsekwencje wpływu etanolu na ciało nie są tak zauważalne, ale przy regularnym stosowaniu bardzo po przyjmowaniu alkoholu zaczynają się pojawiać niepokojące objawy.
Nadużycie alkoholu negatywnie wpływa na życie ciała, ostatecznie całkowicie niszczy normalny model funkcjonowania wszystkich układów i narządów.
Stan psychiczny
Z powodu destrukcyjnego wpływu etanolu na komórki mózgu i ośrodkowy układ nerwowy osoba pijąca ma wiele zaburzeń psycho-emocjonalnych:
- niestabilność emocjonalna;
- zaburzenia snu;
- awarie w pamięci;
- zmniejszenie uważności, zdolność koncentracji;
- Niemotywowana agresja;
- Niemożność odpowiednio oceny, co się dzieje.
Wszystkie te objawy są już objawiane na początkowych etapach zależności. Konsekwencje przewlekłego alkoholizmu są poważniejsze:
- degradacja psychiczna;
- demencja;
- halucynacje;
- psychoz (w szczególności biała gorączka);
- Encefalopatia alkoholowa.
Społeczne konsekwencje alkoholizmu są nie mniej niebezpieczne:
- Skandale rodzinne, rozwody, utrata przyjaciół;
- wzrost liczby wypadków;
- wzrost liczby przestępstw (przemoc, kradzież, morderstwo);
- Wysoki odsetek samobójstw wśród alkoholików.

Ośrodkowy układ nerwowy
Jeśli weźmiemy pod uwagę mechanizm działania alkoholu na ludzkie ciało, z pewnością możemy powiedzieć, że ponieważ mózg jest nasycony krwią szybciej niż wszystkie inne narządy, to właśnie w nim stężenie etanolu rośnie z maksymalną prędkością. Pod wpływem toksyn neurony mózgu zaczynają się zapadać, zakłócona jest interakcja między częściami kory mózgowej.
To właśnie te procesy powodują zatrucie i zmiany w ludzkich zachowaniach. Jego nastrój skacze, kontroluje jego działania i sytuacja jest utracona. Przy poważniejszym stopniu zatrucia osoba może zachowywać się niewłaściwie, jego mowa jest naruszona, koordynacja ruchów, myśli są zdezorientowane, refleksy zwalniają.
Konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu przez długi czas mogą być poważnymi patologiami:
- amnezja;
- Udar niedokrwienny;
- Choroba Parkinsona;
- Choroba Alzheimera.
Z powodu przewlekłego alkoholizmu naczynia mózgu stają się wyjątkowo kruche, istnieje ryzyko pęknięcia.
Układ sercowo -naczyniowy
Nawet małe dawki alkoholu powodują naruszenia w pracy układu sercowo -naczyniowego. Krótkie rozwój naczyń i ich późniejsze zwężenie odruchowe wywołują skurcze, które niekorzystnie wpływają na stan naczyń wieńcowych i mięśni sercowych. Nadmierne picie prowadzi do następujących negatywnych konsekwencji:
- zmniejszyć ton żył i tętnic;
- naruszenie rytmu serca;
- Zmiany zwyrodnieniowe w mięśniu sercowym.
W wyniku regularnego pijaństwa rozwijają się choroby, takie jak:
- nadciśnienie tętnicze;
- niewydolność serca;
- miokardiodeistrophy;
- Zawał mięśnia sercowego.
Przewód pokarmowy
Większość pijanych napojów wchodzi w żołądek. Po wchłanianiu w ściany etanol powoduje oparzenie błony śluzowej, prowokuje procesy zapalne. Normalny proces produkcji soku żołądka jest zaburzony, trzustka stopniowo zatrzymuje produkcję katalizatorów niezbędnych do normalnego przepływu procesu trawiennego. W rezultacie stosowanie alkoholu prowadzi do takich patologii przewodu pokarmowego jako:

- nieżyt żołądka;
- Wrzód topniczy;
- naruszenie metaboliczne;
- Zapalenie trzustki;
- cukrzyca;
- Choroby onkologiczne przewodu pokarmowego.
Wątroba
Wątroba to ciało, które cierpi na trujące działanie alkoholu, być może najbardziej znaczące. W wątrobie etanol jest przetwarzany i toksyczne produkty do rozkładu alkoholu z organizmu. Przy regularnym nadużywaniu alkoholu rozpoczyna się masowa śmierć komórek wątroby, w organach zachodzą zmiany patologiczne, które powodują wygląd i rozwój niebezpiecznych chorób:
- Dystrofia tłuszczowa (nadmierna akumulacja w ciele tłuszczów) przejawia się przez nasilenie lub bolesne odczucia po prawej stronie, letarg, ogólne złe samopoczucie;
- Wzrost wielkości wątroby, toksyczne zapalenie wątroby, których główne cechy: ból w prawym podchondrium, żółtawy odcień skóry i błony śluzowe, zaburzony apetyt i trawienie;
- Marskość wątroby jest chorobą, która zwykle występuje w późnych stadiach alkoholizmu, następujące objawy są dla niej charakterystyczne: akumulacja płynów w jamie brzusznej, gwałtowny spadek masy, nudności, stroi wymiotowania, ciężka słabość, złe zdrowie, stałe problemy trawienne.
Na pierwszym etapie nadal możliwe jest całkowite powrót do zdrowia, ale zapalenie wątroby i marskości wątroby, które pojawiły się po przedłużonym stosowaniu alkoholu, nie mogą być wyleczone do końca, ponieważ choroby te są odporne na wszystkie istniejące obecnie metody terapeutyczne. U pacjentów cierpiących na zapalenie wątroby, w przypadku terminowego wykwalifikowanego leczenia, nadal istnieje szansa na znaczącą poprawę ich stanu i osiągnięcia długoterminowej remisji, w przypadku diagnozowania marskości wątroby, takie prawdopodobieństwo jest bardzo małe.
Dzieci
Podczas picia alkoholu układ wydalkowy zaczyna funkcjonować w trybie ulepszonym. Płyn wchodzący do ciała jest filtrowany przez nerki. Jeśli dawka jest duża, wówczas narząd nie radzi sobie, a część szkodliwych substancji stopniowo osiada w tkankach.

Skumulowane toksyny stają się przyczyną zaburzeń krążenia w tkankach nerkowych. Narząd przestaje działać normalnie, praca całego układu wydalniczego się pogarsza, płyn i sole w organizmie są opóźnione. Następnie nerki przestają tworzyć i usuwać mocz, co prowadzi do najsilniejszego zatrucia.
Zaciski z nerkami można zobaczyć w takich znakach, jak:
- obrzęk;
- ból głowy;
- zwiększona presja;
- Dyskomfort w obszarze dolnej części pleców.
Konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu mogą być następującymi chorobami narządów układu wydalkowego:
- zapalenie odłudniowe;
- niewydolność nerek;
- nerki, kolka nerek;
- pominięcie nerek;
- Nefroskleoza.
System oddychania
Niewielka część rozpadu alkoholu jest wydalana z organizmu przez układ oddechowy. Przechodząc przez płuca, toksyny suszą powierzchnię płucną, oskrzela, tchawicę. W rezultacie alkoholika brakuje tlenu, duszności, uduszenia. Im silniejszy alkohol, tym silniejszy negatywny wpływ na układ oddechowy. Powtarzanie od czasu do czasu efekt ten wywołuje rozwój przewlekłych chorób układu oddechowego.
U ludzi, w wyniku zatrucia alkoholu z powodu regularnego stosowania alkoholu, ryzyko chorób płuc wzrasta. Alkoholicy są często diagnozowani:
- zapalenie oskrzeli;
- zapalenie płuc;
- gruźlica;
- Płuca płuc.
Układ reprodukcyjny
Po nadużywaniu alkoholu, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, układ reprodukcyjny cierpi. Efekt zatrucia etanolu wywołuje następujące choroby:
- procesy zapalne genitaliów;
- Mutacje hormonalne;
- zmniejszenie libido;
- uszkodzenie komórek płciowych, zmniejszona wydajność;
- bezpłodność.
Kobiety mają:
- zakłócenia w cyklu menstruacyjnym;
- wczesna menopauza (10-15 lat wcześniej niż średnie wskaźniki);
- Ryzyko nowotworów, zarówno łagodnych (torbiel, fibroidów), jak i złośliwy (rak szyjki macicy).

Alkoholizm jednego z rodziców znacznie zwiększa ryzyko patologii płodu i negatywnie wpływa na zdrowie nienarodzonego dziecka.
U mężczyzn takie naruszenia jak:
- zaburzenie erekcji;
- znaczny spadek produkcji testosteronu;
- Patologie męskich gruczołów seksualnych;
- zmniejszenie liczby nasienia;
- gruczolak prostaty.
W wyniku nierównowagi hormonalnej pojawienie się mężczyzn staje się bardziej podobne do żony, a kobiety wyglądają na męskie rysy.
Ponadto alkoholizm jest jedną z najczęstszych przyczyn losowych stosunków seksualnych. Często w niehigienicznych warunkach, z losowymi partnerami, bez ochrony, stosunek znacznie zwiększa ryzyko zakażenia i chorób przenoszonych drogą płciową.
Konsekwencje dla różnych etapów alkoholizmu
Istnieją 4 etapy alkoholizmu, z których każdy objawia pewne objawy. Zachowanie i dobre samopoczucie osoby po nadużyciu alkoholu różni się również w zależności od stadium choroby.
Pierwszy etap alkoholizmu
W tym okresie zaczyna się tworzyć zależność psychologiczna od alkoholu. Ilość pijanych stopniowo rośnie. Główne oznaki choroby na tym etapie:
- Chęć picia pojawia się okresowo;
- Osoba lubi alkohol, uważa go za nieszkodliwy;
- Będąc trzeźwym, osoba potępia alkoholików i rozumie niebezpieczeństwo związane z alkoholizmem, nie uważając się za zależne.
Na tym etapie medyczne konsekwencje alkoholizmu praktycznie nie są manifestowane, z wyjątkiem łagodnej porannej dolegliwości po pijaniu alkoholu.
Drugi etap alkoholizmu

Na tym etapie zaczyna się formować fizyczna zależność od alkoholu. Objawy drugiego etapu:
- Picie alkoholu staje się regularne;
- Osoba nie jest w stanie kontrolować ilości pijanego;
- drażliwość, pojawia się temperament;
- Tolerancja na alkohol rośnie w celu odurzenia, musisz stale zwiększać dawkę;
- Pojawia się zespół apistine;
- Zaburzenia są obserwowane w układzie trawiennym.
Nadużywanie alkoholu na tym etapie może również prowadzić do awarii w pamięci.
Trzeci etap alkoholizmu
Trzeci etap uzależnienia od alkoholu zależy przede wszystkim przez fakt, że osoba całkowicie zmienia światopogląd. Teraz całe jego życie jest zbudowane wokół alkoholu, wszystkie inne zainteresowania zanikają w tle.
Trzeci etap charakteryzuje się:
- Korzystanie z alkoholu staje się coraz częstsze, czasami zamienia się w objazd;
- W trzeźwym stanie osoba czuje się źle, jest niepokojący i drażliwy;
- Zmiany w zachowaniu są zauważalne, osoba staje się samolubna, ostra, agresywna;
- Manifestuje się coraz więcej zewnętrznych oznak alkoholizmu;
- FARP według awarii pamięci.
Czwarty etap alkoholizmu
Na tym etapie rozpoczynają się nieodwracalne zmiany w fizjologii i ludzkiej psychice. Ma już cały bukiet jednoczesnych chorób. Na tym etapie:
- Alkohol jest spożywany prawie bez przerwy;
- Istnieje stopniowa degradacja osobowości;
- Osoba coraz bardziej odchodzi od społeczeństwa (rodzina, przyjaciele);
- Zainteresowanie światem zewnętrznym znika;
- Ciężkie zaburzenia psychiczne są śledzone.
Konsekwencja przewlekłego alkoholizmu jest również pewnym rodzajem myślenia. Osoba myśli tylko o złych, widzi wszystko w kolorze czarnym. Na tym etapie wielu ma myśli samobójcze.
Konsekwencje alkoholizmu dzieci i okresu dojrzewania

Zastosowanie napojów alkoholowych w młodym wieku jest bardzo niebezpieczne. U dzieci i młodzieży uzależnienie rozwija się znacznie szybciej niż u dorosłych. Wynika to z fizjologicznych cech ciała dziecka.
Konsekwencje przyjmowania alkoholu na zdrowie u dzieci i młodzieży objawiają się również znacznie szybciej. Przede wszystkim krucha psychika nastolatka wpada pod ciosem. U dzieci występują takie zaburzenia, jak nerwica, psychozy, nadpobudliwość.
Stopniowo występują zmiany w zachowaniu - zależny nastolatek poświęca mniej czasu na studia, staje się leniwy, drażliwy i agresywny. Jego nastrój często zmienia się z szalejącej radości na najgłębszą depresję. Następnym etapem jest pogorszenie pamięci, uwagi, zdolności do koncentracji.
Na tle zmian psychoemotorycznych postępują choroby somatyczne.
Wniosek
Leczenie alkoholizmu jest złożonym, przedłużonym, ale niezbędnym procesem, ponieważ konsekwencje zgubnego uzależnienia stają się nieodwracalne z czasem. Tylko chęć pozbycia się uzależnienia, złożonej terapii i wsparcia psychologicznego pomoże osobie wrócić do normalnego życia.